ЕУ може да распореди мировници во Сирија
26 July 2014
RSS Facebook Twitter

oficijalno za stranata

Wednesday, 30 January 2013 09:18

ЕУ може да распореди мировници во Сирија

Објавено од 

sirija drzaven udar

Европските стратези разгледуваат начини како да и помогнат на Сирија по завршувањето на граѓанската војна, а една од можностите е испраќањето мировни сили, изјави во вторникот навечер еден челниот воен официр на Унијата.

Европската унија во секој момент има на располагање две илјади припадници на силите за брзи интервенции подготвени за мировни и хуманитарни операции, но се` уште никогаш не ги употребила.

Западните држави кои не се склони на интервенција во Сирија, каде во 22 месеци од граѓанската војна загинаа околу 50 илјади луѓе од почетокот на бунтот против претседателот Башар ал-Асад.

Францускиот генерал Патрик де Русиер, шеф на Воената комисија на ЕУ, изјави дека никој не верува оти странската воена интервенција би ја поправила ситуацијата.

„Во овој момент воена интервенција би ја влошила состојбата. Меѓутоа, тоа може да се промени и зависно од тоа на кој начин ќе се промени, ЕУ може да игра клучна улога, бидејќи ќе постои потреба земјата да се стабилизира“, изјави Русиер за медиумите.

Кога судирите ќе престанат, ќе бидат потребни развојни проекти и мерки за превенција од нови судири, додал Русиер. „Значи, во тој случај, да, борбена група би била полезна, тоа е една од опциите, но не и единствена“, истакнал.

Веста е прочитана 189 пати
Канал 77

Радио Мрежа Канал 77
http://www.kanal77.com.mk
web@kanal77.com.mk

Додади Коментар

Безбедносен код
нов безбедносен код

Радио во живо

Се насмеавте ли денес

МИДА МОТОРС

Alternative flash content

Requirements

TROLKO1

Radio Kafe Kanal 77

prilepska pivara logo

caffetin-menstrual-300x250-mk

Поврзани Вести

Известување за планирани прекини во дистрибутивниот систем за електрична енергија

Известување за планирани прекини во дистрибутивниот систем за електрична енергија

Ве известуваме дека заради реализација на инвестиционите зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија, без снабдување ќе останат населените места кои припаѓаат на Корисничките Енерго Центри (КЕЦ)...

Прилепчанец ја претепал сопругата

Прилепчанец ја претепал сопругата

Педесет итригодишен прилепчанец подолго време физички ја малтретирал три години помладата сопругата, соопшти полицијата. Насилството кулминирало пред два дена, кога К.С. ја турнал од столица сопругата А.С. и со тупаници...

Куманово со 6 милиони и осумстотини илјади за избори

Куманово со 6 милиони и осумстотини илјади за избори

Куманово одвои 6 милиони и осумстотини илјади од општинскиот буџет за претстојните локални избори кои ќе се оддржат во март,годинава. Средствата се наменети за финасирање на општинските изборни комисии и...

casamia LOGO crna pozadina

uniuqa logo