Рецепти за 1ви Мај
Tuesday, 30 April 2013 11:21

Рецепти за 1ви Мај

Објавено од 

skara meso

Нели утре е 1ви Мај, традиционално кога сите од нас наоѓаме дел во природата се распостиламе и ја палеме скарата. Е за денес ви препорачуваме што да згответе за утре за традиционалниот пикник на 1ви Мај. 

МЕСО

- Плескавици
http://www.coolinarika.com/recept/srpska-pljeskavica/

 

- Ќебапи (со пресврт)
http://www.coolinarika.com/recept/moderne-cevape/

 

- Ребра
http://on.net.mk/turlitava/vodich-za-svinski-rebra (водич за свински ребра)

http://www.scribd.com/doc/23312353/2/Svinjska-rebra-na-%C5%BEaru (со пиперки и кромид)

http://bbq.about.com/od/specificdishes/a/aa050501a.htm (начини за печење колбасици)

 

kubasica

 

- Ражнич (телешко, пилешко, зеленчук)
http://www.cookwomanfood.com/2009/07/19/shish-kebobs-for-sundays-best/

 

- Бургери За тие што сакаат да глумат сендвичара, три различни рецепти за хамбургери. Тука никако нема да згрешите, ако на која било комбинација додадете сланина, кромид или печурки (од скара).
+ Carl's Jr. Western Bacon (со кромид, сланина и кашкавал)
http://www.topsecretrecipes.com/Carls-Jr-Western-Bacon-Cheeseburger-Recipe.html

 

+ Big Mac (со зелена салата, краставички, кашкавал и сос (опционално))
http://locallemons.com/local_lemons/2009/12/big-mac-make-your-own-have-a-party.html

 

+ In-N-Out's Double-Double (со зелена салата, кисели краставички, сенф, домати, мајонез, кашкавал)
http://www.seriouseats.com/recipes/2010/07/in-n-outs-double-double-animal-style-burger-recipe.html

 

- Пилешки стек со лимон и босилек За тие што ќе јадат пилешко, сакаат нешто ново, ама ги мрзи многу да работат.

http://fortheloveofcooking-recipes.blogspot.com/2009/05/lemon-and-basil-chicken-breasts.html

 

- Риба на скара
http://www.coolinarika.com/recept/marinirana-riba-na-gradele/

http://www.my-easy-cooking.com/2010/01/grilled-fish-scrumptious-summer-food.html (неколку правила за правење риба на скара)

 

riba na skara

 

- Маринада
http://www.coolinarika.com/recept/marinada-za-rostilj/
http://www.kuharica.hr/recepti/rostilj/marinada_za_meso_s_rostilja.html

 

ДОДАТОЦИ

- "МекДоналдс" помфрит
http://www.seriouseats.com/recipes/2010/05/perfect-french-fries-recipe.html

 

- Перфектни печени компири (за тие што ќе бидат во викендица)
http://honestcooking.com/2011/04/19/easter-memories-and-the-secret-to-perfect-roasted-potatoes/

 

- И уште едни компири за викендица
http://www.seriouseats.com/recipes/2010/06/grilling-fries-potato-wedges-recipe.html


- Шампињони на скара
http://www.ehow.com/how_5739369_cook-mushrooms-barbecue-grill.html (со мал пресврт)

http://www.cookingnook.com/mushroom-recipe.html
http://www.howtohq.com/grill-mushrooms/


- Шампињони и кромид (главните состојки се шампињони и кромид, другото и не мора)
http://www.food.com/recipe/mushrooms-and-onions-for-steak-102524

 

pcenka na skara

 

- Пченка на скара
http://www.ourbestbites.com/2009/07/tutorial-grilling-corn-on-the-bbq/


САЛАТИ
- Таратор
http://www.ourbestbites.com/2010/02/tzatziki/

 

tarator


- Арапска салата
http://recipes.wikia.com/wiki/Arabian_Chopped_Salad


- Салата со компир и јајца
http://recipes.wikia.com/wiki/Salata_batatis

 

- Салата со чери домати
http://pinkparsleycatering.blogspot.com/2011/03/mexican-cherry-tomato-salad.html

 

{fcomment}

Веста е прочитана 887 пати
Канал 77

Радио Мрежа Канал 77
http://www.kanal77.com.mk
web@kanal77.com.mk

Додади Коментар

Безбедносен код
нов безбедносен код